LOCAL SCHEDULE

HIGH SCHOOL

(Through Saturday)

BOYS' BASKETBALL

Tuesday

Lincoln at Mattoon, 7:30 p.m.

Taylorville at Charleston, 7:30 p.m.

Friday

Mattoon at Mount Zion, 7:30 p.m.

GIRLS' BASKETBALL

Monday

Charleston at Effingham, 7:30 p.m.

Mattoon at Taylorville, 7:30 p.m.

Thursday

Mount Zion at Charleston, 7:30 p.m.

Mattoon at Mahomet-Seymour, 7:30 p.m.

Saturday

Mattoon at Arthur-Lovington-Atwood-Hammond, 12:30 p.m.

WRESTLING

Tuesday

Olney at Mattoon, 6 p.m.

Wednesday

Charleston at Mount Zion, 6 p.m

Mattoon at Urbana, 6:30 p.m.

Saturday

Mattoon hosts Super Duals, 10 a.m.

COLLEGE

(Through Saturday)

MEN's BASKETBALL

Wednesday

EIU at Green Bay, 7 p.m.

Lake Land at Lincoln Land, 7:30 p.m.

Saturday

Southwestern Illinois College at Lake Land, 5 p.m.

WOMEN'S BASKETBALL

Tuesday

Bradley at EIU, 6 p.m.

Wednesday

Lincoln Land at Lake Land, 6 p.m.

Friday

EIU at Fort Wayne, 5 p.m.

Saturday

Southwestern Illinois College at Lake Land, 3 p.m.

AREA SCHEDULE

(Through Saturday)

BOYS' BASKETBALL

Tuesday

WSS at Arcola, Arthur-Lovington-Atwood-Hammond at Tuscola, Notre Dame de La Salette at Arthur Okaw Chrsistian, Casey-Westfield at Cumberland, Ramsey at Martinsville, Neoga at Dieterich, Okaw Valley at Sullivan, Shelbyville at Pana

Friday

Tolono Unity at Arcola, Cumberland at Arthur-Lovington-Atwood-Hammond, Arthur Okaw Christian at Heritage Christian (Dyer, Ind.), Casey-Westfield at Robinson, Sullivan at Neoga, Okaw Valley at Tri-County (at Kansas), Shelbyville at WSS (at Windsor)

Saturday

Martinsville at Decatur Christian (1 p.m.), Sullivan at Villa Grove/Heritage (at Broadlands, 2:15 p.m.)

GIRLS' BASKETBALL

Monday

Tuscola at Arcola, Arthur-Lovington-Atwood-Hammond at Sullivan, Okaw Valley at Arthur Okaw Christian, Casey-Westfield at Robinson,  Shelbyville at Cumberland, St. Elmo/Brownstown at Martinsville, Neoga at South Central, Cowden-Herrick/Beecher City at WSS (Stewardson-Strasburg)

Tuesday

Arthur-Lovington-Atwood-Hammond at Tri-County (Oakland, Palestine/Hutsonville at Casey-Westfield

Thursday

Urbana University High at Arcola, Villa Grove/Heritage at Arthur-Lovington-Atwood-Hammond, Buffalo Tri-City at Arthur Okaw Christian, Red Hill at Casey-Westfield, Altamont at Okaw Valley, Tuscola at Shelbyville, Warreensburg-Latham at Sullivan

Friday

Arthur Okaw Christian at Heritage Christian (Dyer, Ind.)

Saturday

Mattoon at Arthur-Lovington-Atwood-Hammond (11 a.m.), Martisnville at Decatur Christian (1 p.m.), Tri-County at Armstrong-Potomac (1 p.m.), WSS at Cerro Gordo/Bement

WRESTLING

Wednesday

Taylorville, Vandalia at Shelbyville

Saturday

Cumberland, Shelbyville at Petersburg PORTA tournament

0
0
0
0
0

Load comments