{{featured_button_text}}

All games Saturday

Class 1A

Second Round

Game 17 — Annawan-Wethersfield 30, Forreston 26

Game 18 — Morrison 44, Kirkland Hiawatha 12

Game 19 — Lena-Winslow 52, Orangeville 8

Game 20 — Freeport Aquin 27, Stockton 18

Game 21 — Central A&M 69, Fisher 34

Game 22 — Arcola 23, Greenfield-Northwestern 14

Game 23 — Carrollton 48, Argenta-Oreana 35

Game 24 — Athens 24, Camp Point Central 6

Quarterfinals

Game 25 — #4 Morrison (11-0) at #1 Annawan-Wethersfield (11-0), TBA

Game 26 — #3 Freeport Aquin (11-0) at #2 Lena-Winslow (11-0), TBA

Game 27 — #4 Arcola (9-2) at #1 Moweaqua (Central A & M) (11-0), 1:30 p.m.

Game 28 — #7 Carrollton (9-2) at #6 Athens (9-2), TBA

Class 2A

Second Round

Game 17 — Knoxville 20, Watseka 14

Game 18 — Sterling Newman 21, Gibson City-Melvin-Sibley 6

Game 19 — Minonk Fieldcrest 35, Elgin St. Edward 14

Game 20 — Clifton Central 39, Aledo Mercer County 28

Game 21 — Pana 47, Fithian Oakwood 20

Game 22 — Nashville 28, Bismarck-Henning-Rossville-Alvin 14

Game 23 — Auburn 16, Maroa-Forsyth 14

Game 24 — St. Teresa 63, Tuscola 20

Quarterfinals

Game 25 — #4 Sterling Newman (10-1) at #1 Knoxville (11-0), TBA

Game 26 — #3 Clifton Central (11-0) at #2 Minonk Fieldcrest (11-0), TBA

Game 27 — #1 Pana (10-1) at #5 Nashville (10-1), 1 p.m.

Game 28 — #3 St. Teresa (10-1) at #10 Auburn (8-3), TBA

Class 3A

Second round

Game 17 — Princeton 16, Spring Valley Hall 0

Game 18 — Paxton-Buckley-Loda 27, Farmington 7

Game 19 — Byron 42, Durand-Pecatonica 14

Game 20 — Wilmington 28, Eureka 7

Game 21 — Quincy Notre Dame 21, Beardstown 7

Game 22 — Breese Mater Dei 21, Fairfield 6

Game 23 — Williamsville 48, DuQuoin 14

Game 24 — Vandalia 23, Mount Carmel 20

Quarterfinals

Game 25 — #5 Paxton-Buckley-Loda (9-2) at #1 Princeton (10-1), TBA

Game 26 — #3 Wilmington (10-1) at #2 Byron (10-1), TBA

Game 27 — #9 Quincy Notre Dame (8-3) at #5 Breese Mater Dei (10-1), TBA

Game 28 — #3 Vandalia (11-0) at #2 Williamsville (11-0), 2 p.m.

Class 3A

Second Round

Game 17 — Coal City 25, Kewanee 0

Game 18 — Wheaton St. Francis 21, Genoa-Kingston 12

Game 19 — Richmond-Burton 49, Marengo 7

Game 20 — Elmhurst IC 35, Stillman Valley 14

Game 21 — Murphysboro 28, Chillicothe Illinois Valley Central 14

Game 22 — Kankakee McNamara 31, Tolono Unity 6

Game 23 — Fairbury Prairie Central 28, Columbia 22

Game 24 — Effingham 42, Benton 7

Quarterfinals

Game 25 — #4 Wheaton St. Francis (10-1) at #1 Coal City (11-0), TBA

Game 26 — #3 Elmhurst IC (10-1) at #2 Richmond-Burton (11-0), TBA

Game 27 — #12 Kankakee McNamara (8-3) at #9 Murphysboro (9-2), TBA

Game 28 — #3 Effingham (10-1) at #10 Fairbury Prairie Central (9-2), 2 p.m.

Class 5A

Keep reading for FREE!
Enjoy more articles by signing up or logging in. No credit card required.

Second Round

Game 17 — Chicago St. Rita 32, Sterling 0

Game 18 — Country Club Hills Hillcrest 28, Oak Park Fenwick 7

Game 19 — Rockford Boylan 38, Aurora Marmion 6

Game 20 — Sycamore 16, Lombard Montini 13 (OT)

Game 21 — Joliet Catholic 27, Mount Zion 14

Game 22 — Mascoutah 22, Kankakee 18

Game 23 — Rochester 42, Highland 7

Game 24 — Springfield Sacred Heart-Griffin 27, Troy Triad 13

Quarterfinals

Game 25 — #8 Chicago St. Rita (8-3) at #4 Country Club Hills Hillcrest (10-1), TBA

Game 26 — #3 Sycamore (10-1) at #2 Rockford Boylan (11-0), TBA

Game 27 — #12 Mascoutah (8-3) at #9 Joliet Catholic (8-3), TBA

Game 28 — #11 Springfield Sacred Heart-Griffin (8-3) at #2 Rochester (10-1), TBA

Class 6A

Second Round

Game 17 — Crystal Lake Prairie Ridge 49, Chicago Simeon 0

Game 18 — Cary-Grove 14, Antioch 7

Game 19 — Deerfield 28, Chicago Kenwood 13

Game 20 — Lake Forest 35, Maple Park Kaneland 10

Game 21 — East St. Louis 70, Rock Island 28

Game 22 — Oak Lawn Richards 42, Peoria 34

Game 23 — Chatham Glenwood 38, Lemont 28

Game 24 — New Lenox Providence 61, Crete-Monee 37

Quarterfinals

Game 25 — #4 Cary-Grove (9-2) at #1 Crystal Lake Prairie Ridge (10-1), TBA

Game 26 — #2 Deerfield (9-2) at #14 Lake Forest (7-4), TBA

Game 27 — #4 Oak Lawn Richards (10-1) at #1 East St. Louis (11-0), TBA

Game 28 — #2 Chatham Glenwood (11-0) at #11 New Lenox Providence (8-3), TBA

Class 7A

Second Round

Game 17 — Chicago Mt. Carmel 34, Carol Stream Glenbard North 14

Game 18 — Chicago Phillips 20, Normal Community 0

Game 19 — Lake Zurich 14, Arlington Heights Hersey 7

Game 20 — Villa Park Willowbrook 33, Yorkville 24

Game 21 — LaGrange Park Nazareth 49, Harvey Thornton 21

Game 22 — Batavia 48, Rockton Hononegah 0

Game 23 — Rolling Meadows 26, Mount Prospect Prospect 14

Game 24 — Wheaton Warrenville South 28, Downers Grove North 7

Quarterfinals

Game 25 — #8 Chicago Phillips (9-1) at #1 Chicago Mt. Carmel (11-0), TBA

Game 26 — #5 Villa Park Willowbrook (10-1) at #20 Lake Zurich (8-3), TBA

Game 27 — #7 Batavia (9-2) at #2 LaGrange Park Nazareth Academy (11-0), TBA

Game 28 — #3 Rolling Meadows (11-0) at #22 Wheaton Warrenville South (8-3), TBA

Class 8A

Second Round

Game 17 — Minooka 34, Edwardsville 17

Game 18 — Chicago Brother Rice 25, South Elgin 7

Game 19 — Gurnee Warren 31, Palatine Fremd 6

Game 20 — Bolingbrook 31, Oswego 30 (2 OT)

Game 21 — Wilmette Loyola 28, Glen Ellyn Glenbard West 27

Game 22 — Chicago Marist 14, Huntley 7

Game 23 — Frankfort Lincoln-Way East 23, Niles Notre Dame 13

Game 24 — Homewood-Flossmoor 38, Naperville Neuqua Valley 22

Quarterfinals

Game 25 — #1 Minooka (11-0) at #24 Chicago Brother Rice (7-4), TBA

Game 26 — #4 Gurnee Warren (11-0) at #21 Bolingbrook (8-3), TBA

Game 27 — #23 Chicago Marist (7-4) at #18 Wilmette Loyola (8-3), TBA

Game 28 — #6 Homewood-Flossmoor (10-1) at #3 Frankfort Lincoln-Way East (11-0), TBA


PHOTOS

Want to see more local sports coverage like this?

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Contact Justin Conn at (217) 421-7909. Follow him on Twitter: @jconnHR

0
0
0
0
0

Load comments